Nasza misja

Zrzeszanie pszczelarzy z terenu powiatu grodziskiego
i wszechstronna pomoc w upowszechnianiu i wdrażaniu nowoczesnych metod hodowli i gospodarki pasiecznej, wzbogacanie pożytków pszczelich, podejmowanie działań zapobiegających zatruciu pszczół oraz  pomoc w zwalczaniu  chorób pszczół, Promocja produktów pszczelich i wiedzy na temat znaczenia pszczół i pszczelarstwa.

Odwiedź nas

Skontaktuj się z nami

mail: kologrodziskwlkp@gmail.com

tel. +48 727 943 217 

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

01 października 2024
 

 

ARiMR nowe wytyczne odnośnie interwencji pszczelarskich na rok 2025

Departament Rynków Rolnych ARiMR uprzejmie informuje, że w dniu 10.10.2024 r. zostało opublikowane ogłoszenie o naborach wniosków dla interwencji w sektorze pszczelarskim I.6.1-I.6.7 (link do strony: Wsparcie dla pszczelarzy z PS WPR 2023-2027 – nabory od 24 października do 22 listopada 2024 r. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)) oraz Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2025 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (link do strony https://www.gov.pl/web/arimr/rok-pszczelarski-2025).

Nabory Wniosków o przyznanie pomocy będą realizowane od 24 października 2024 r. do 22 listopada 2024 r. w ramach następujących interwencji:

  1. I.6.1 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej”;
  2. I.6.2 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych”;
  3. I.6.3 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”;
  4. I.6.4 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej”;
  5. I.6.5 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”;
  6. I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wsparcie naukowo-badawcze”;
  7. I.6.7 „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych”

 

Mając na uwadze zmienione Wytyczne szczegółowe (…) zostały wprowadzone stosowne zapisy do Regulaminu naborów (…) na rok pszczelarski 2025, najważniejsze zmiany w stosunku do roku 2024 są następujące:

  1. zmniejszenie poziomu wsparcia w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przyznawana będzie w formie refundacji do 50% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej i wędrownej;
  2. wprowadzenie wymogów dla młodego pszczelarza w ramach interwencji I.6.2 i I.6.4 – pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany, nie krócej niż 3 lata albo mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz. Warunki te należy potwierdzić poprzez załączenie do WoPP:
  • skanu zaświadczenia o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa powyżej, wydanego przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub
  • skanu świadectwa/innego dokumentu wydanego przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
  1. zmiana w zakresie liczby posiadanych pni pszczelich - należy podać we wniosku o przyznanie pomocy wg stanu na dzień składania wniosku – jeżeli wnioskodawca nie wnioskował o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024) lub liczba ta uległa zmianie, do WOPP należy dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii''

 

Zasady uczestnictwa w interwencjach pszczelarskich:

 

1. Bez numeru EP oraz WET nie można uczestniczyć w naborach

 

2. Zasady leki - prosimy zamawiać ilości leków proporcjonalnie do posiadanych rodzin

Kwota refundacji za leki - nie wyższa niż 90% kosztów netto zakupu leków

 

3. Zasady matki - limit ilościowy: 50% stanu zgłoszonych rodzin (1 matka na 2 rodziny)

Przykład: 10 zgłoszonych rodzin to maksymalnie 5 matek

Kwota refundacji: nie wyższa niż 70% kosztów netto zakupu pszczół

Maksymalna kwota netto jednej matki, od której liczona jest refundacja to 300 zł netto

 

4. Zasady odkłady - limit ilościowy: 20% stanu zgłoszonych rodzin (1 odkład na 5 rodzin)

Przykład: 10 zgłoszonych rodzin to maksymalnie 2 odkłady

Kwota refundacji nie wyższa niż 70% wartości netto

 

5. Limit na matki i odkłady jest wspólny - jeżeli pszczelarz równocześnie zamawia matki i odkłady to musi zmieścić się w limicie rodzin.

Przykład dla 10 zgłoszonych rodzin to możliwe maksymalne zamówienie:

a). 5 matek i 0 odkładów

b). 2 odkłady oraz 3 matki

c). 1 odkład i 4 matki

Maksymalna wysokość pomocy przekazanej pszczelarzowi przy zakupie matek i odkładów nie może przekroczyć 10.000 zł w ramach danego naboru
 
 
 
 
Pszczelarzy- członków koła, którzy przyjadą do Kotusza na dzień Miodu i Ziół 6 października 2024 prosimy o zabranie i przekazanie do pana Romana Kędzierskiego słoika lub dwóch miodu w celu ufundowania nagród od naszego Koła dla uczestników konkursów organizowanych na tej imprezie.
 
 
 
ZMIANA TERMINU ZEBRANIA
 
Ze względu na przesunięcie corocznych Dni Miodu I Ziół w Kotuszu na pierwszą niedzielę października, czyli na 6 października musimy zorganizować nasze zebranie o tydzień wcześniej to jest 29 września 2024.
Więc zapraszamy wszystkich członków Koła Pszczelarzy w niedzielę 29 września na godzinę 10.00 do Kotusza.
 
 
ZEBRANIE
 
Zapraszamy wszystkich członków Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. na zebranie w dniu 06 października 2024 - tj. w niedzielę - o godzinie 10.00 w Kotuszu w "starej szkole". Na zebraniu będą aktualizowane dane ewidencyjne oraz zapotrzebowania za leki, odkłady, matki.
 
 
BADANIE WĘZY

Szanowni Państwo,         Pragniemy poinformować, że w dniu wczorajszym tj. 13.06.2024 otrzymaliśmy decyzję z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznaniu pomocy finansowej na realizację projektu pt.: „Dobra jakość węzy jednym z ważnych czynników warunkujących zdrowie pszczół” w ramach interwencji I.6.6 – Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze.W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w ww. projekcie, w ramach, którego pszczelarze za pośrednictwem Organizacji, będą mogli wykonać w naszym laboratorium bezpłatne badania jakości węzy w kierunku zafałszowań substancjami obcymi (m.in. parafiną i stearyną).Mamy bardzo mało czasu na realizację projektu - do 31 lipca, dlatego też na Państwa decyzję czekamy do 11.06.2024. Prosimy o potwierdzenie Państwa udziału telefonicznie (pod nr 505 224 320) lub e-mailowo (na adres ewa.was@honeylab.pl).Po otrzymaniu od Państwa deklaracji, w kolejnym e-mailu przekażemy wskazówki, m.in. odnośnie terminu i liczby próbek do badań.Dziękując Państwu za dotychczasową owocną współpracę oraz rekomendacje na etapie składania wniosku, liczymy na Państwa udział.Z pozdrowieniami                                                                                                       Ewa Waś i Dariusz Teper-- --

HoneyLab Teper & Waś s.c.ul. gen. Fieldorfa "Nila" 18/924-100 PuławyNIP: 716 283 19 30REGON: 388313273kom. +48 505 224 320e-mail: ewa.was@honeylab.plwww.honeylab.pl

 
 
LEKI 
 
Odebraliśmy leki na warozę zamówione przez Koło i w związku z tym planujemy wydawać je w środę 5 czerwca 2024 w godzinach 16.30-17.30 przy garażach na ulicy Staszica w Grodzisku Wlkp. (na przeciwko cmentarza) w tym samym miejscu co rok wcześniej.
Zapraszamy po odbiór
 
 
 
ZEBRANIE
Zapraszamy wszystkich członków Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. na zebranie w dniu 25 lutego 2024 - tj. w niedzielę - o godzinie 10.00 w Kotuszu w "starej szkole". Na zebraniu będą aktualizowane dane ewidencyjne oraz zbierane składki i wpłaty za leki, odkłady, matki.
 
 
 
 
ANKIETA
 
Ankieta pszczelarska 2023- Instytut Ogrodnictwa-PIB
Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa-PIB zwraca się do Państwa z serdeczną prośbą o wypełnienie ankiety za rok 2023. Ankieta dotyczy fenologii pszczelarskiej, gospodarki pasiecznej, chorób pszczół i wiedzy pszczelarskiej.  Ankieta jest częścią zadania „Monitorowanie fenologiczno-rolniczych warunków stacjonowania pasiek” i jest  kontynuacją badań prowadzonych w  Zakładzie Pszczelnictwa od 1958 roku. Celem badań jest obserwowanie zmian  w polskim pszczelarstwie m.in. w kontekście zmian w przyrodzie i rolnictwie związanych ocieplaniem klimatu. Proszę również o rozpowszechnianie ankiety wśród pszczelarzy.
Ankieta on-line dostępna jest pod adresem https://ankietapszczelarska.pl
Ankietę można wypełnić anonimowo zajmuje to około 20 minut. Zachęcam do udziału w badaniach, ponieważ ich wartość  zależy od liczby respondentów.
 
Z wyrazami szacunku dr hab. Dariusz Gerula koordynator projektu
 
 
Dziękuję
Z poważaniem Dariusz Gerula
 

WZP POZNAŃ

Szanowni Państwo,

 

Na prośbę Polskiego Związku Pszczelarskiego zwracamy się z prośbą o rozpropagowanie wśród pszczelarzy Waszych Kół informacji na temat Wielkiego Konkursu Fotograficznego.

 

Konkurs skierowany jest do pasjonatów pszczelarstwa i fotografów amatorów.

Co miesiąc czeka nowy temat, by uchwycić fascynujące aspekty życia pszczół i piękno pasiek.

 

Miesięczne tematy konkursowe:

Styczeń: NOWY ROK W PASIECE

Luty: MIŁOŚĆ DO PSZCZÓŁ

Marzec: ODRODZENIE PASIEKI

Kwiecień: WIOSENNE KWITNIENIE

Maj: RÓJ PSZCZELI W AKCJI

Czerwiec: HARMONIA W PASIECE

Lipiec: LETNIE ZBIORY

Sierpień: PSZCZOŁY I DZIKA NATURA

Wrzesień: PRZYGOTOWANIA DO JESIENI

Październik: KOLORY JESIENI W PASIECE

Listopad: ZIMOWY ODPOCZYNEK

Grudzień: ŚWIĄTECZNA PASIEKA

 

Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w kalendarzu.

Zdjęcia należy przesyłać do 20. dnia każdego miesiąca, którego dotyczy dany temat - na adres e-mail redakcji Pszczelarza Polskiego: redakcja.pszczelarz@zwiazek-pszczelarski.pl

Szczegóły konkursu, pełny regulamin i warunki uczestnictwa oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie PZP: https://pzp.biz.pl/2024/01/08/wielki-konkurs-fotograficzny/

 

Zachęcamy do udziału w konkursie:)

 

WZP Poznań

 
   
 
 
 
 
 
 
 
Koło Pszczelarzy Września oraz Koło Pszczelarzy Nekla zaprasza na Wykłady Pszczelarskie, które odbędą się 21 stycznia 2024 o godzinie 11.00 w Nekielskim Domu Kultury przy ulicy Wiosny Ludów 2b w Nekli

 

Serdecznie zapraszamy do udziału:)
 
 
 
 
 
 
 
 
Uwaga zmiana lokalizacji Hurtowni Sprzętu Pszczelarskiego łysoń w Poznaniu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ℙ𝕀𝕃ℕ𝔸 𝕀ℕ𝔽𝕆ℝ𝕄𝔸ℂ𝕁𝔸 - przypomnienie
Czy wiecie, że możecie od 𝟮𝟬.𝟭𝟭.𝟮𝟬𝟮𝟯 składać wniosku o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027!
Indywidualnie składamy wnioski o dofinansowanie zakupu sprzetu pszczelarskiego.
 
𝙒𝙣𝙞𝙤𝙨𝙠𝙞 𝙣𝙖𝙡𝙚𝙯̇𝙮 𝙨𝙠ł𝙖𝙙𝙖𝙘́ 𝙤𝙣𝙡𝙞𝙣𝙚 w terminie od 20 listopada 2023 do 18 stycznia 2024!
W ramach dotacji będą kwalifikowane koszty ponoszone 𝗼𝗱 𝗱𝗻𝗶𝗮 𝟭𝟲 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯!
 
 
 
 
 
 
Na stronie WZP Poznań w zakładce dokumenty znajdziemy wykaz producentów matek pszczelich na 2024:
 
 
 
link powyżej
 
 
 
Dofinansowanie do matek - warunek RHD lub SB
 
Informuję, że zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie ARiMR
file:///C:/Users/Damian3812/Downloads/REGULAMIN_A.pdf
o dofinansowanie dla matek pszczelich mogą się ubiegać pszczelarze posiadający numer WNI (weterynaryjny) oraz RHD lub Sprzedaż Bezpośrednią (nie dotyczy pszczelarzy posiadającyh do 10 pni pszczelich.
poniżej wyciąg z regulaminu:
I.6.5. „Interwencja w sektorze pszczelarskim - pomoc na odbudowę i poprawę wartości
użytkowej pszczół”
1. O pomoc może ubiegać się pszczelarz, za pośrednictwem organizacji pszczelarskich
działających w formie:
− związków pszczelarskich;
− stowarzyszeń pszczelarzy;
Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski
2024 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Wersja 1.0/2023
Strona 18 z 38
− zrzeszeń pszczelarzy;
− spółdzielni pszczelarskich;
− grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.
2. Na potrzeby udziału w interwencji I.6.5, pszczelarz objęty wnioskiem o przyznaje pomocy
składanym przez organizację pszczelarską musi:
1) prowadzić działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera)
i być wpisanym do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust.1 ustawy zakaźnej oraz
2) umieszczać na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
(na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego),
z tym że warunek ten dotyczy pszczelarzy posiadających więcej niż 10 pni pszczelich
 
 
 
 
 
 
 
 
WNIOSKI O DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SPRZĘTU W ARiMR
Termin do 18 stycznia 2024 - już można składać wnioski.
 
Przypominam, że osoby które chcą skorzystać z dofinansowania do sprzętu w następnym 2024 roku muszą złożyć indywidualnie wniosek w ARiMR za pośrednictwem konta w systemie PUAP.
Warunkiem technicznym jest posiadanie nr EP i posiadania konta w ARiMR- wnioski składa się elektronicznie- tak jak ostatnio.
Termin na złożenia wniosku biegnie od 20 listopada 2023 i kończy się 18 stycznia - po tym terminie niemożliwe będzie złożenie wniosku. Zakupy sprzętu i ich udokumentowanie (fakturą ) można zrobić poźniej (informację do kiedy na stronach ARiMR) -praktycznie aż do składania wniosku o płatność.
 
Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2)
Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać indywidualni pszczelarze. Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów. Podobnie jak to było wiosną, refundacja wynosi do 60 proc. kosztów netto. Maksymalna wysokość pomocy przekazanej beneficjentowi to 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli, a dofinansowanie na jednego hodowcę nie może przekroczyć 15 000 zł.
 
Interwencja I.6.2 - inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych:
Wnioski o przyznanie pomocy można składać na realizację operacji polegających na zakupie nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej:
miodarek,
odstojników,
dekrystalizatorów,
stołów do odsklepiania plastrów,
suszarek do suszenia obnóży pyłkowych,
topiarek do wosku,
urządzeń do kremowania miodu,
refraktometrów,
wózków ręcznych do transportu uli,
wialni do pyłku,
uli lub ich elementów,
krat odgrodowych i innych izolatorów ramkowych,
urządzeń do omiatania pszczół,
poławiaczy pyłku,
sprzętu do pozyskiwania pierzgi,
wag pasiecznych,
pakietów ramek ulowych,
kamer cyfrowych/fotopułapek.
 
 
 
 
 
7 grudnia obchodzimy Dzień św. Ambrożego, patrona pszczelarzy .
 
w związku z tym w Klasztorze Franciszkanów w Woźnikach w dniu 9 grudnia 2023 roku (sobota) o godzinie 18.00 odbędzie się msza w intencji Pszczelarzy z naszego koła i ich rodzin.
Zapraszamy do uczestnictwa. Dodatkowo, podczas wydawania węzy będzie można zostawić słoik miodu- złożymy te słoiki jako dar w koszu podczas mszy.

 

 

Interwencje pszczelarskie – wkrótce start siedmiu naborów

06.11.2023

Od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół, zrzeszające pszczelarzy organizacje, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze będą mogli składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie przeprowadzonych zostanie siedem naborów. Trzy z nich są znane beneficjentom (I.6.2; I.6.3; I.6.5) – były realizowane w kwietniu tego roku - cztery interwencje będą przeprowadzone po raz pierwszy. Również tym razem dokumenty będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Interwencja I.6.1 - Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać organizacje pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego. Dofinansowanie obejmuje organizację szkoleń dotyczących m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich.

Interwencja I.6.2 - Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać indywidualni pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie (w imieniu pszczelarzy). Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.

Interwencja I.6.3 - Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu hodowców pszczół, wyłącznie organizacje pszczelarskie. Wsparcie powinno być przeznaczone na realizację operacji polegających na zakupie produktów leczniczych do walki z warrozą, w tym weterynaryjnych.

Interwencja I.6.4 - Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Realizowane z dofinansowaniem operacje muszą dotyczyć zakupu nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli.

Interwencja I.6.5 - Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu pszczelarzy, zrzeszające ich organizacje. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy.

Interwencja I.6.6 - Wsparcie naukowo-badawcze

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską.  Dofinansowanie obejmuje prace poświęcone zdrowiu pszczół, jakości produktów pszczelich i innowacjom w gospodarce pasiecznej.

Interwencja I.6.7 - Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać wyłącznie indywidualni pszczelarze. Wsparcie można przeznaczyć na zakup analiz fizyko-chemicznych miodu lub analizy pyłkowej miodu.

Więcej informacji - otwórz

https://www.gov.pl/web/arimr/interwencje-pszczelarskie--wkrotce-start-siedmiu-naborow

 
 
 
WĘZA
Dotarła do nas węza w ramach programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy finansowanego ze środków Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Wydawanie węzy zgodnie z przyznanymi ilościami dla czlonków koła odbędzie sie 9 listopada 2023 w godzinach 16-18 przy ul. Staszica w Grodzisku Wlkp. ( garaże Wielkopolanki przy cmentarzu) -w tym samym miejscu gdzie wydawane były leki.
 
 
Zapraszamy wszystkich członków Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. na zebranie w dniu 29 października 2023 - tj. w niedzielę - o godzinie 10.00 w Kotuszu w "starej szkole". Na zebraniu będą aktualizowane dane ewidencyjne - ilość pni na dzień 30.09.2023 oraz zbierane zamówienia na leki, matki, odkłady i sprzęt.

 

 

 

 

WZP Poznań organizuje pielgrzymkę na Jasną Górę

z okazji święta Patrona pszczelarzy św. Ambrożego. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 6-7 grudnia 2023r.

 

 
Koszt uczestnictwa wynosi:

 

170 zł od 1-os przy zakwaterowaniu w pokoju 2 osobowym

 

 

150 zł od 1-os przy zakwaterowaniu w pokoju 3 osobowym

 

 

Kwota obejmuje przejazd autokarem oraz nocleg w Domu Pielgrzyma.

 

Liczba miejsc oraz poszczególnych pokoi ograniczona. Zgłoszenia należy przesyłać do biura WZP. Wpłaty należy przesyłać na konto Związku PKO Bank Polski nr konta: 90 1020 4027 0000 1502 0813 6477

 

Odjazd autokaru planowany jest z Gniezna o godz. 5.30, następnie z Poznania przy Starym ZOO o godzinie 6.30 i dalej poprzez Kórnik, Środę Wlkp. oraz Jarocin.

 

Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania miejsc, nie dłużej niż do 15 listopada 2023r.
 

 


 

 

 

 

 

Zapraszamy członków koła  do wystawiania własnych produktów i sprzedaży miodu  na Święcie Miodu i Ziół w Kotuszu 08.10.2023 -

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzy interwencje pszczelarskie – termin na złożenie wniosków o płatność wydłużony do 8 września

30.08.2023

Beneficjenci pomocy udzielanej w ramach trzech interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 mają więcej czasu na złożenie w ARiMR wniosków o płatność. Chodzi o:

  • I.6.2 „Inwestycje, wspieranie modernizacje gospodarstw pasiecznych”
  • I.6.3 „Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”
  • I.6.5 „Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”.

Czas na złożenie wniosków o płatność został wydłużony z 31 sierpnia do 8 września 2023 r. W związku z tym zmianie ulega również termin zakończenia realizacji operacji oraz poniesienia kosztów. We wszystkich trzech przypadkach dokumenty należy wysyłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznej ARiMR.

Więcej informacji - otwórz

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponownie  przedłużyła czas składania wniosków o pomoc dla pszczelarzy

 

Beneficjenci pomocy udzielanej w ramach dwóch interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 mają o kilka dni więcej na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o płatność. Chodzi o „Inwestycje, wspieranie modernizacje gospodarstw pasiecznych” oraz „Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”. Czas na złożenie wniosków o płatność został wydłużony z 25 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. W związku z tym zmianie ulega również termin zakończenia realizacji operacji oraz poniesienia kosztów. 31 sierpnia 2023 r. jest również ostatecznym terminem składania wniosków o płatność w zakresie „Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”. We wszystkich trzech przypadkach dokumenty należy wysyłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznej ARiMR.

 

 

 

Macie więcej czasu! Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła czas składania wniosków o pomoc dla pszczelarzy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła czas składania wniosków o płatność w ramach pomocy dla pszczelarzy do 25 sierpnia 2023 r. Zmiana daty dotyczy „Inwestycji, wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych” oraz „Wspierania walki z warrozą produktami leczniczymi”. Natomiast termin składania wniosków o płatność w ramach „Pomocy na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” się nie zmienił – to wciąż 31 sierpnia 2023 r.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski/3976-finansowa-pomoc-dla-pszczelarzy-2023?fbclid=IwAR3dyZuuMloUNdXeuT7a5Ll8kRxYTm6lZmkG_IdVJXkdpBvI4ePYa_22OP0

 

 

 

 

INFORMACJA Z ARIMR -

Szanowni pszczelarze

Szanowne związki pszczelarskie

W dniu dzisiejszym Agencja rozpoczęła proces wystawiania umów w ramach interwencji pszczelarskich na Platformie Usług Elektronicznych PUE.

W związku z powyższym sukcesywnie będą Państwo otrzymywać ww. dokument do akceptacji, który będzie wymagał autoryzacji z Państwa strony.

Instrukcja przeprowadzenia autoryzacji:

  • Osoba fizyczna

·         Zaloguj się na konto

·         Odbierz pismo przewodnie wraz z umową

·         Przed wysłaniem zaakceptowanej umowy pojawi się okno autoryzacji

·         Wpisz login i hasło, aby dokonać autoryzacji i wysłać zawartą umowę 

  • Osoba prawna

·         Zaloguj na konto organizacji

·         Odbierz pismo przewodnie wraz z umową

·         Przed wysłaniem zaakceptowanej umowy pojawi się okno autoryzacji

·         Wpisz login i hasło osoby fizycznej, upoważnionej do reprezentowania danej organizacji, aby dokonać autoryzacji i wysłać zawartą umowę (w przypadku nieposiadania konta użyj przycisku „Zarejestruj się”).

Użycie przycisku „Zarejestruj się” umożliwi wykonanie autoryzacji za pomocą login.gov.pl.

 

11 lipca 2023 r.

Szanowni pszczelarze, organizacje pszczelarskie,

W dniu 11.07.2023 r. weszło w życie Zarządzenie nr 85/2023 Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmieniające Zarządzenie nr 36/2023 Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu naborów wniosków o przyznanie pomocy finansowej na rok pszczelarski 2023 w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, zmienione Zarządzeniem nr 49/2023 Prezesa ARiMR z dnia 14 kwietnia 2023 r. Na podstawie niniejszego Zarządzenia nr 85/2023 z dnia 11.07.2023 r. przedłużony zostaje termin składania Wniosków o płatność w ramach poniższych interwencji pszczelarskich:

  • I.6.2. „Interwencja w sektorze pszczelarskim - inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych”;

  • I.6.3. „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”.

 

Termin został wydłużony z 31.07.2023 r. do 16.08.2023 r.

 

Termin składania Wniosków o płatność dotyczący interwencji I.6.5. - „Interwencja w sektorze pszczelarskim - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” pozostaje bez zmian, tj. do 31.08.2023 r.

 

 

ODBIÓR LEKÓW

Dotarły już do nas leki- więc będziemy je wydawać w środę 14.06.2023 w godzinach 16-18 w Grodzisku Wlkp. na ulicy Staszica.
Dojazd od strony Dino w kierunku cmentarza i po prawej stronie duża brama - wjazd do garaży.
W razie pytań proszę dzwonić

 

 

 

Trzy interwencje pszczelarskie – nabór wniosków przedłużony do 24 kwietnia 2023 r.

 

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach 3 interwencji pszczelarskich finansowanych z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został przedłużony do 24 kwietnia 2023 r. Dokumenty przyjmowane są jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Dotychczas złożono 1274 wnioski na kwotę 6,65 mln zł.

Wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

O to dofinansowanie mogą się ubiegać: pszczelarze, producenci produktów pszczelich i organizacje pszczelarskie (w imieniu hodowców). Refundacji podlega do 60 proc. kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, m.in. miodarek, odstojników, wialni do pyłku, czy uli lub ich elementów. Maksymalna wysokość pomocy przekazanej beneficjentowi w okresie roku pszczelarskiego nie może przekroczyć 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli i łącznie nie może wynieść więcej niż 15 000 zł. Przy czym organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o zwrot udokumentowanych kosztów bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu w wysokości do 4 proc. wsparcia udzielonego za ich pośrednictwem (kwota ta nie może przekraczać 65 zł w przeliczeniu na pszczelarza).

Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Pomoc ta przysługuje z kolei wyłącznie zrzeszeniom pszczelarskim, które mogą ją otrzymać na zakup warrozobójczych produktów leczniczych – nie tylko weterynaryjnych, lecz także tych zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. Zwrotowi podlega do 90 proc. kosztów netto zakupu tych lekarstw. Należy zaznaczyć, że można ubiegać się także o refundację udokumentowanych wydatków bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu w wysokości do 4 proc. wsparcia udzielonego pszczelarzom (kwota ta nie może przekraczać 30 zł w przeliczeniu na hodowcę).

Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Również w ramach tej interwencji wnioski o wsparcie mogą składać wyłącznie organizacje pszczelarskie. Dofinansowaniem objęty jest zakup: matek pszczelich, pochodzących z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy. Refundacji podlega do 70 proc. kosztów netto, a roczna kwota pomocy dla beneficjenta nie może przekroczyć 10 000 zł. Również w tym przypadku organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o zwrot udokumentowanych wydatków bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu – to również maksymalnie 4 proc. wsparcia udzielonego za ich pośrednictwem pszczelarzom (ta kwota w przeliczeniu na pszczelarza nie może przekraczać 30 zł). Producenci matek, pakietów i odkładów pszczelich, którzy chcą uczestniczyć w realizacji tej interwencji zobowiązani są dostarczyć do Centrali ARiMR (Departament Rynków Rolnych ARiMR, ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa) wystawione w 2023 r. oryginalne zaświadczenia weterynaryjne o zdrowotności rodzin pszczelich. Lista takich producentów, u których można dokonać objętych refundacją zakupów została opublikowana pod linkiem: https://www.gov.pl/web/arimr/rok-pszczelarski-2023. Tam również zamieszczono więcej informacji na temat tych interwencji.

 

Zdjęcie: AdobeStock

 

 

 

WNIOSKI O DOFINANSOWANIE DO SPRZĘTU SKŁADAMY IDYWIDUALNIE WZP NIE SKŁĄDA WNIOSKÓW W 2023 ROKU ZA PSZCZELARZY

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez WZP Poznań informuję, że osoby starające się o dopłaty do sprzętu w roku 2023 muszą samodzielnie złożyć wniosek do ARiMR. Wniosek składa się tylko i wyłącznie elektronicznie. Termin na złożenie wniosku jest od 3 kwietnia do 18 kwietnia (i jest to termin ostateczny).
Wniosek należy złożyć logująć się na adres www.epue.arimr.gov.pl loginem jest nr EP . Osoby nie posiadające konta rejestrują się na stronie ARiMR poprzez dostęp do aplikacji eWniosekPlus. https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system

 

 

Wsparcie z ARiMR dla przezimowanych rodzin

Wsparcie krajowe na przezimowanie rodzin pszczelich – stawki wyższe niż przed rokiem

27.03.2023

Od 1 kwietnia 2023 r. będzie można składać wnioski o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już trzeci taki nabór realizowany przez ARiMR. W bieżącym roku stawka płatności wzrosła do 50 zł. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

O środki finansowe z budżetu państwa, podobnie jak w latach ubiegłych, będą się mogli ubiegać pszczelarze prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz posiadający numer ewidencji producentów nadany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli hodowca pszczół chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie.

Dofinansowanie wynosi 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę - w poprzednim roku było to 20 zł. Nabór będzie prowadzony od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. W dniu jego rozpoczęcia na stronie internetowej Agencji zostanie zamieszczony wzór wniosku wraz z instrukcją wypełniania. Dokumenty będą przyjmować biura powiatowe ARiMR. Wnioski będzie można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysyłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

 

Zdjęcie: ARiMR

https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-krajowe-na-przezimowanie-rodzin-pszczelich--stawki-wyzsze-niz-przed-rokiem

 

 

Rok pszczelarski 2023

 

 

20 marca 2023 r.

Ogłoszenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o naborach wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji pszczelarskich

 

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza[1] nabory wniosków o przyznanie pomocy w zakresie trzech następujących interwencji pszczelarskich:

1) I.6.2 - Interwencja: inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,

2) I.6.3 - Interwencja: wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,

3) I.6.5 - Interwencja: pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

 

1. Nazwa podmiotu właściwego w sprawie o przyznanie pomocy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

2. Przedmiot naboru wniosków o przyznanie pomocy

    1) I.6.2 - Interwencja: inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

Wnioski o przyznanie pomocy można składać na realizację operacji polegających na zakupie nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, tj.:

    a)    miodarek,    b)    odstojników,    c)    dekrystalizatorów,    d)    stołów do odsklepiania plastrów,    e)    suszarek do suszenia obnóży pyłkowych,    f)    topiarek do wosku,    g)    urządzeń do kremowania miodu,    h)    refraktometrów,    i)     wózków ręcznych do transportu uli,    j)     wialni do pyłku,    k)    uli lub ich elementów,    l)     krat odgrodowych i innych izolatorów ramkowych,   m)   urządzeń do omiatania pszczół,   n)    poławiaczy pyłku,   o)    sprzętu do pozyskiwania pierzgi,   p)    wag pasiecznych,   q)    pakietów ramek ulowych,   r)     kamer cyfrowych.

 

2) I.6.3 - Interwencja: wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać wyłącznie organizacje pszczelarskie w imieniu pszczelarzy działające w formie:

           a)    produktów leczniczych weterynaryjnych warrozobójczych,

b)    produktów leczniczych do walki z warrozą, zawierających substancje czynne wymienione w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848[2] również w przypadku pasiek, których właściciele posiadają certyfikat produkcji ekologicznej, o której mowa w art. 35 ust. 1 tego rozporządzenia.

 

3) I.6.5 - Interwencja: pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Wnioski o przyznanie pomocy można składać na realizację operacji, polegających na zakupie:

a)  matek pszczelich pochodzących z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,

b)  odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pszczelimi pochodzącymi z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi i rejestry, z pasiek hodowlanych, w których prowadzona jest ocena przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa,

c)  odkładów lub pakietów pszczelich, od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy, gwarantujących między innymi, że matki pszczele w pakietach i odkładach pszczelich pochodzą z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry.

 

W ramach ww. rodzajów interwencji w roku pszczelarskim 2023 będą kwalifikowalne koszty ponoszone od dnia 1 stycznia 2023 r.

 

3. Podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie pomocy

     1) I.6.2 - Interwencja: inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

      Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać:

         I. Pszczelarze, producenci produktów pszczelich,

         II. Organizacje pszczelarskie w imieniu pszczelarzy, działające w formie:

a) związków pszczelarskich;b) stowarzyszeń pszczelarzy;c) zrzeszeń pszczelarzy;d) spółdzielni pszczelarskich;e) grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.

 

      2) I.6.3 - Interwencja: wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

       Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać wyłacznie organizacje pszczelarskie w imieniu       pszczelarzy działajacych w formie:             a) związków pszczelarskich;             b) stowarzyszeń pszczelarzy;             c) zrzeszeń pszczelarzy;             d) spółdzielni pszczelarskich;             e) grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.

 

         3) I.6.5 - Interwencja: pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

          Wnioski o przyznanie pomocy mogą składać wyłącznie organizacje pszczelarskie w imieniu          pszczelarzy działające w formie:

              a) związków pszczelarskich;              b) stowarzyszeń pszczelarzy;              c) zrzeszeń pszczelarzy;              d) spółdzielni pszczelarskich;              e) grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.

Pszczelarz w danym roku pszczelarskim może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji pszczelarskiej.

 

4. Termin i sposób składania wniosków 

1) Wnioski o przyznanie pomocy w ramach poszczególnych interwencji objętych niniejszym ogłoszeniem można składać w terminie od dnia 3 kwietnia  2023 r. do dnia 18 kwietnia 2023 r. włącznie.

2) Wnioski o przyznanie pomocy, o których mowa w pkt 1 można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (ePUE).

 

5. Szczegółowe warunki przyznania pomocy w ramach interwencji pszczelarskich objętych niniejszym ogłoszeniem określa Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy na rok pszczelarski 2023 w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027  poniżej w "Materiałach".

 

6. Ogólna pula środków przeznaczona na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023, w ramach naborów objętych niniejszym ogłoszeniem

Limit środków finansowych, do którego ARiMR może przyznać pomoc w ramach naborów, wynosi 47 041 740,43 zł (10 049 936,00 EUR), w tym:

  • I.6.2. - „Interwencja w sektorze pszczelarskim – inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych” - 23 520 870,21 PLN (5 024 968,00 EUR);
  • I.6.3. - „Interwencja w sektorze pszczelarskim - wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi”; - 14 112 522,13 PLN (3 014 980,80 EUR);
  • I.6.5. - „Interwencja w sektorze pszczelarskim - pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół” – 9 408 348,09 PLN (2 009 987,20 EUR).

 

7. Dane kontaktowe ARiMR

   Sekretariat Departamentu Rynków Rolnych ARiMR   telefon: 22 242 06 50   adres mailowy: sekretariat.drr@arimr.gov.pl

 

szczegółowe informacji w załączonych materiałach na stronie:

 

https://www.gov.pl/web/arimr/rok-pszczelarski-2023.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
15 kwietnia 2023 będzie miało miejsce coroczne Forum Pszczelarskie w Sielinku koło Opalenicy ZAPRASZAMY

 

ZAPRASZAMY NA DRUGIE SZKOLENIE DLA PSZCZELARZY  W ŚMIGLU

Zapraszamy wszystkich chętnych pszczelarzy na szkolenie organizowane w dniu 19.03.2023 r. (niedziela) w sali głównej Centrum Kultury w Śmiglu o godz. 10:00. Szkolenie przeprowadzi p. dr Anna Gajda (Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej SGGW w Warszawie).

Tytuł szkolenia: „Przyczyny, przebieg i objawy oraz leczenie i najczęściej napotykane problemy w zwalczaniu warrozy i nosemozy.”

Koszt szkolenia wynosi 35 zł od osoby. W trakcie szkolenia przewidziana jest przerwa kawowa oraz ciasto. Każdy uczestnik szkolenia, który zostanie zgłoszony z imienia i nazwiska otrzyma certyfikat.

Dane do przelewu (należy podać imię i nazwisko lub ilość osób i nazwę koła lub stowarzyszenia pszczelarzy):

94 1090 1274 0000 0001 4269 4923

Towarzystwo Bartników w Śmiglu
ul. Kościuszki 20
64-030 Śmigiel

Szczegóły wraz z formularzem zgłoszeniowym znajdują się na naszej stronie:

http://pszczelarze-smigiel.pl/szkolenie-dla-pszczelarzy-19-03-2023-r/

Do zobaczenia! Zachęcamy do udziału w kolejnym szkoleniu. Gwarantujemy porcję dobrze przygotowanej wiedzy. Wszelkie pytania mile widziane!

Pozdrawiam,
Piotr Świdziński
Towarzystwo Bartników w Śmiglu
tel. 603542293
996c4f7a-683a-43e4-8af5-f6bae99f919c.png

 

 

OŚWIADCZENIE DO PIW

W związku z art. 20 ustawy z dnia 23 czerwca 2022r. o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 poz. 1570 - ustawa weszła w życie 11 sierpnia 2022r.), Polski Związek Pszczelarski przypomina o obowiązku złożenia oświadczenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii do dnia 11 lutego 2023 r.

Oświadczenie powinni złożyć wszyscy pszczelarze, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mają już zarejestrowaną wcześniej sprzedaż bezpośrednią (SB) lub rolniczy handel detaliczny (RHD). 

Jednocześnie informujemy, że w/w ustawa z dnia 23 czerwca 2022 r. nie zawiera przepisów karnych.

Sugerujemy złożenie przedmiotowych oświadczeń do PLW w możliwie najkrótszym czasie składając je np. razem z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o ilości pni w ramach programu dofinansowania do przezimowanych rodzin pszczelich.

 
ZEBRANIE 19.02.2023 Kotusz godz. 10.00
 
Zarząd Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wielkopolskim zaprasza wszystkich członków Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. na zebranie w dniu 19 lutego - niedziela - o godzinie 10.00 w Kotuszu w "starej szkole". Na zebraniu zbierane będa składki, ubezpieczenie OC, aktualizowane będą dane ewidencyjne - ilość pni na dzień 30.03.2023 oraz zbierane zamówienia na leki, matki, odkłady i sprzęt.
 
Prosimy o pilne uzyskanie numeru- tzw. numeru producenta rolnego- te osoby które jeszcze nie mają (nie korzystały z dofinansowań z ARiMR- tzw. 20 zł na ul). Numer uzyskuje się na wniosek składany w ARiMR.
 Bez tego numeru, od tego roku nie jest możliwe uzyskanie żadnych dofinansowań. Osoby chcące skorzystać z dotacji na sprzęt muszą mieć dodatkowo numer sprzedaży bezpośredniej lub RHD.
Zamówienia i numery muszą zostać przekazane do WZP Poznań do 15 marca br.- jest to termin nieprzekraczalny - po tym terminie nie będzie możliwe dosłanie zamówień czy też uzupełnienie numeru EP.

 

Będzie nowa pomoc dla pszczelarzy

15 marca  2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma ogłosić nabór wniosków o przyznanie pomocy w sektorze pszczelarskim.

 

 

Na prośbę Przewodniczącego Zespołu ds. Pszczelarstwa przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat planowanego naboru wniosków o pomoc w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27 „Interwencji w sektorze pszczelarskim” Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zgodnie z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zatwierdzonym przez Komisję Europejską oraz projektem Wytycznych podstawowych dotyczących udzielania wsparcia w ramach Planu Strategicznego WPR opracowywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Agencja planuje około 15 marca  2023 r.  ogłosić nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach następujących Interwencji w sektorze pszczelarskim, tj.:– 1.6.2 – inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych,– 1.6.3 wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi,– 1.6.5 pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.

Od kiedy można składać wnioski?

Termin składania wniosków o przyznanie pomocy został zaplanowany w okresie 01.04.-15.04.2023 r.  Pomimo bliskiego planowanego terminu ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie pomocy, Agencja do chwili obecnej nie otrzymała z MRiRW ostatecznych, zatwierdzonych Wytycznych podstawowych dotyczących udzielania wsparcia w ramach Planu Strategicznego WPR, jak również Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i warunków zwrotu pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim.

 

Agencja planuje przeprowadzenie szkolenia dla beneficjentów pomocy w późniejszym terminie.

Obecnie organizacje pszczelarskie mogą gromadzić dane potrzebne do złożenia wniosków. W tym celu ARiMR udostępniła roboczą tabelę Zestawienie informacji/danych niezbędnych do złożenia wniosku o przyznanie pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim.

https://agronews.com.pl/artykul/bedzie-nowa-pomoc-dla-pszczelarzy/

 

 

Wraca węza
Zarząd województwa wielkopolskiego przeznaczył w budżecie 2 mln zł na wsparcie sektora pszczelarskiego; ogłoszono nabór ofert na zakup węzy dla pasiek – poinformował w poniedziałek PAP wicemarszałek Krzysztof Grabowski.Celem konkursu jest wyłonienie oferenta, który dokona zakupu i zorganizuje dystrybucję na terenie Wielkopolski pozyskanej węzy pszczelej spełniającej parametry jakościowe.
Wicemarszałek Grabowski przypomniał, że na wsparcie pszczelarzy od 2018 r. przeznaczono 10 mln zł, a z programów korzysta już ponad 4,5 tys. pasiek. W budżecie na 2023 r. zarząd woj. wielkopolskiego przewidział na wsparcie sektora 2 mln zł.
We wcześniejszych edycjach programu dla pszczelarzy zakupiono łącznie 887 ton pokarmów i 307 tys. pni pszczelich
 
 
Informacje - dofinansowanie w 2023 roku
 
EP(ewidencja producentów)- od tego roku jest to niezbędny numer aby móc uzyskać dofinansowanie do leków, odkładów , pszczół i sprzętu.
 
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARiMR wciąż trwają prace nad przygotowaniem wytycznych dotyczących realizacji programów wsparcia pszczelarstwa na lata 2023-2027.
 
 Do 15 marca 2023 koła przekazują zamówienia na leki, matki, odkłady i sprzęty. Biuro obecnie nie posiada ostatecznej oferty na leki, należy przyjąć ze ceny leków będą wyższe o około 10% niż w roku ubiegłym.
 
 Do programów należy przyjąć dane z ewidencji na 31.03.2023. Nowe ewidencje należy przesłać do 30 marca 2023, w ewidencjach należy umieścić numery: EP(ewidencja producentów), SB(sprzedaż bezpośrednia) lub RHD( Rolniczy Handel Detaliczny)
 
Składki ulowe, członkowskie oraz OC nie uległy zmianie.
 
 
 
 
Przypomnienie
 
Wszystkie osoby planujące uczestniczyć w programach wsparcia pszczelarstwa (dotyczy wszystkich programów, nie tylko zakupu sprzętu) w przyszłym roku (2023) muszą posiadać numer EP (ewidencja producentów). Wniosek o wpis do ewidencji producentów należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pszczelarza.
 
Formularze wniosku o wpis do ewidencji producentów wraz z załącznikami dostępne są
- w biurach powiatowych ARiMR
- w oddziałach regionalnych ARiMR
- na stronie internetowej w formie dokumentu do ręcznego wypełnienia lub dokumentu przeznaczonego do wypełnienia w formie elektronicznej
https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow
 
 
 
ZMIAN ADRESU HURTOWNI ŁYSONIA w POZNANIU
otrzymaliśmy informację z hurtowni, że po nowym roku siedziba hurtowni Łysonia w Poznaniu będzie znajdowała się na ulicy Strzeszyńskiej 29 (jest to nadal ta sama dzielnica Poznania - Podolany)
 
 
 
 
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia  Zarząd Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. składa wszystkim członkom koła oraz ich rodzinom Spokojnych, Wesołych
i Zdrowych Świąt oraz przekazuje i dołącza się do życzeń Zarządu WZP
w Poznaniu
 
 
 
 
 
 
 
KP Nekla zaprasza na  bezpłatne szkolenie dla pszczelarzy. 
Szczegóły na załączonym plakacie.
 
 
 
 
 
 
 

 

INFORMACJA w SPRAWIE REALIZACJI PROGRAMÓW WSPARCIA PSZCZELARSTWA NA LATA 2023-2027

Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad przygotowaniem wytycznych dotyczących realizacji programów wsparcia pszczelarstwa na lata 2023-2027. WZP poinformuje Koło jak zasady udziały w programach zostaną ostatecznie zatwierdzone. Związek został poinformowany, że refundacja za zakup sprzętu pszczelarskiego w przyszłym roku nie będzie gwarantowana na poziomie 60% zwrotu od ceny netto jak to było dotychczas, tylko wartość refundacji będzie zależała od ilości osób kupujących sprzęt zgłoszonych do programu w skali całego kraju (na podstawie wartości zakupów sprzętu w całym kraju zostanie określony ogólny procent refundacji przypadający na osobę). Realizacja programu zakupu sprzętu ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.
 
Wszystkie osoby planujące uczestniczyć w programach wsparcia pszczelarstwa (dotyczy wszystkich programów, nie tylko zakupu sprzętu) w przyszłym roku (2023) muszą posiadać numer EP (ewidencja producentów). Wniosek o wpis do ewidencji producentów należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR ze względu na miejsce zamieszkania/siedzibę pszczelarza.
 
Formularze wniosku o wpis do ewidencji producentów wraz z załącznikami dostępne są
- w biurach powiatowych ARiMR
- w oddziałach regionalnych ARiMR
- na stronie internetowej w formie dokumentu do ręcznego wypełnienia lub dokumentu przeznaczonego do wypełnienia w formie elektronicznej
https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow
 
 
 
 
 
 
KOŁO PSZCZELARZY W ŚMIGLU oraz TOWARZYSTWO BARTNIKÓW zapraszają Członków naszego Koła na Szkolenie:
 
Zapraszamy wszystkich chętnych pszczelarzy na szkolenie organizowane w dniu 27.11.2020 r. (niedziela) w sali głównej Centrum Kultury w Śmiglu o godz. 10:00. Szkolenie przeprowadzi p. Marek Podlewski.

Tytuł szkolenia: „Elementy współczesnej gospodarki pasiecznej w aspekcie zdrowotności pszczół, wydajności i jakości pozyskiwania miodu”

Koszt szkolenia wynosi 30 zł od osoby. W trakcie szkolenia przewidziana jest przerwa kawowa oraz ciasto. Każdy uczestnik szkolenia, który zostanie zgłoszony z imienia i nazwiska otrzyma certyfikat.

Dane do przelewu (należy podać imię i nazwisko lub ilość osób i nazwę koła pszczelarzy):

94 1090 1274 0000 0001 4269 4923

Towarzystwo Bartników w Śmiglu ul. Kościuszki 2064-030 Śmigiel

Zgłoszenia wraz z wpłatą przyjmujemy do 15.11.2022 r. Można skorzystać z formularza na stronie internetowej http://pszczelarze-smigiel.pl/szkolenie-dla-pszczelarzy-27-11-2022-r/ lub w GOOGLE: Pszczelarze Śmigiel , lub wysłać informację z imieniem i nazwiskiem na adres email: stowarzyszenie@pszczelarze-smigiel.pl

 
 
 
 
 
 
ODBIÓR CIASTA
Informujemy, że dotarło nas ciasto w ramach programu dostawa pokarmu pszczelego.
Ciasto będziemy wydawać w następną niedzielę to jest 6 listopada od godziny 10.00 do godziny 12.00 w Kotuszu 51 w podwórzu u pana Kazimierza Stachowiaka. Na ul wypada po 1,8 kg prosimy uwzględnić wagę odbieranego ciasta.
Będziemy też zbierać, po słoiku miodu jako ofiarę dla Klasztoru w Woźnikach na mszę na dzień św. Ambrożego (03.12.2022 godz. 18.00)- oczywiście dobrowolnie -od osób które będą chciały przekazać słoik miodu na ten cel.
 
 
 
 
 
 
Konferencja European Bee Garden
 
 
Szanowni Państwo, 
chcielibyśmy serdecznie zapraszosić Państwa Członków na  Konferencję European Bee Garden, która rozpocznie się 26 października 2022 o godz.10:00 na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt w sali AZ przy ul. J. Chełmońskiego 38 we Wrocławiu.
Konferencja realizowana jest w ramach projektu partnerskiego Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którego celem jest promocja działań na rzecz bioróżnorodności, w tym zapobieganie zmniejszaniu populacji owadów zapylających.
Szczegółowe informacje dotyczące programu konferencji i rejestracji znajdą Państwo pod poniższym linkiem i w załączonych materiałach.  W programie m.in. wykłady ekspertów z zakresu botaniki, entomologii, pszczelarstwa oraz apiterapii. Udział w konferencji jest bezpłatny.
 
Liczymy, że tematyka konferencji Państwa zainteresuje.
 
Z wyrazami szacunku
--
dr Maja Słupczyńska
Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Chełmońskiego 38 C, 51-630 Wrocław, tel. 71 32 05 839
Department of Animal Nutrition and Feed Science
Wrocław University of Environmental and Life Sciences      
                       
 
 
 
 
 
 
 
 
Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy informuje, że organizuje wyjazd do Częstochowy w terminie 6 – 7 grudnia (wtorek - środa) 2022 r. na Ogólnopolską Pielgrzymkę Pszczelarzy.

Przewidywany koszt wyjazdu przypadający na 1 osobę – 220 zł (koszt przejazdu oraz nocleg).
 
Nocleg w Domu Pielgrzyma w Częstochowie w pokojach dwuosobowych, śniadanie nie jest wliczone w cenę noclegu. Na miejscu jest możliwość zakupienia posiłku (śniadanie, obiad) w restauracji w Domu Pielgrzyma; koszt śniadania około 22 zł.
 
Prosimy o zgłaszanie zainteresowanych osób wyjazdem.
Biuro WZP Poznań oczekuje informacji zwrotnych z Kół oraz wpłat do 15 listopada 2022
 
 
 
 
 
MSZA św. na dzień św. Ambrożego
 
Informujemy, że w dniu 03.12.2022 (sobota) o godzinie 18:00 odbędzie się msza w Klasztorze w Woźnikach z okazji dnia św. Ambrożego patrona pszczelarzy, zamówiona przez nasze Koło w intencji naszych pszczelarzy - zapraszam wszystkich członków naszego Koła wraz z rodzinami i znajomymi.
 
 
 
 
 
ZEBRANIE CZŁONKÓW KOŁA
 
Zapraszamy wszystkich członków Koła Pszczelarzy w Grodzisku Wlkp. na zebranie, które odbędzie się w dniu 2 października 2022 (niedziela) o godzinie 10.00 
w Kotuszu w Starej Szkole.
Sprawy organizacyjne, zapotrzebowania na następny rok, udział Koła w Święcie Miodu i Ziół w Kotuszu w dniu 09.10.2022.
 
Koło czeka też na dostawę ciasta cukrowego w ramach Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich -wsparcie ze środków Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego - w tym roku na rodzinę wsparcie wynosi 1,8 kg ciasta.
O terminie odbioru każdy z członków zostanie powiadomiony telefonicznie (może uda się zgrać termin odbioru ciasta z zebraniem lub Świętem Miodu i Ziół?)
 
 
 
 
 
 
 
ANKIETA
 

Szanowni Państwo,

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej Państwa działalności pszczelarskiej. Niniejsza ankieta opracowana została na potrzeby projektu dofinansowanego z programu Erasmus+ „Prozdrowotne właściwości produktów pozyskiwanych od pszczół – kompendium dla pszczelarzy - MEDI-BEEB”. Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum w skład którego wchodzą uniwersytety, stowarzyszenia pszczelarzy i rolników z Polski, Turcji, Litwy oraz Włoch. Informacje, zebrane w ankiecie zostaną wykorzystane do zdefiniowania potrzeb grup docelowych projektu i posłużą do opracowania programu kursu szkoleniowego z zakresu prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich. Udział w ankiecie zajmie Panu/Pani ok. 10 minut, a przekazane informacje pomogą nam w dopasowaniu treści szkolenia do Państwa potrzeb i oczekiwań. Na Państwa odpowiedzi czekamy do dnia 21 sierpnia 2022.

.

Każda osoba, która wypełni ankietę i poda swój adres mailowy (co nie jest obowiązkowe) otrzyma nieodpłatnie e-book "Podręcznik dla młodych i profesjonalnych pszczelarzy" w języku polskim i angielskim!!!

 

Link do ankiety: ANKIETA - projekt  „Prozdrowotne właściwości produktów pozyskiwanych od pszczół – kompendium dla pszczelarzy - MEDI-BEEB”

 

W razie pytań lub wątpliwości pozostaję do Państwa dyspozycji.

 

Z góry serdecznie dziękujemy za współpracę i Państwa cenny czas!

 

Konsorcjum projektu „Prozdrowotne właściwości produktów pozyskiwanych od pszczół - kompendium dla pszczelarzy - MEDI-BEEB”

 
--
Dr inż. Barbara Król, profesor uczelni/ Dr. Barbara Król assoc. prof.Prodziekan ds. kierunku Zootechnika / Vice-dean for Animal Science
Katedra Żywienia Zwierząt i Paszoznawstwa /  Department of Animal Nutrition and Feed Science
Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt / Faculty of Biology and Animal ScienceUniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu  / Wrocław University of Environmental
tel. +48713205832

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ciasto cukrowe dla pszczół w ramach „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich”
 
W tym roku, tak jak w poprzednim Koło otrzyma wsparcie w postaci ciasta cukrowego dla dokarmiania pszczół. Program finansowany jest przez Samorząd województwa Wielkopolskiego.   Nie znamy jeszcze terminu dostawy - dostawca ma czas do 25 października 2022 na dostarczenie ciasta do Kół.
 
 
 
SZKOLENIA
 

W piątek (5 sierpnia) o godz. 18:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie odbędzie się szkolenie pn. Misja – „Zapylanie” prowadzone przez znanego entomologa, dr. Jacka Wendzonkę.

W czasach zmian klimatu i globalnego spadku liczebności owadów, każdy właściciel ogrodu lub działki, rolnik czy leśnik, ale i urzędnik odpowiedzialny za ochronę środowiska, zieleń miejską czy ład przestrzenny powinien posiadać choćby podstawowe informacje o dzikich owadach zapylających: czym są, dlaczego są ważne, czemu wiele z nich szybko wymiera, i w jaki sposób należy im pomagać.

Szkolenie będzie podzielone na część wykładowa oraz krótszą część terenową. Po zakończeniu szkolenia zapraszamy uczestników na wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, zgłaszanie chęci uczestnictwa w szkoleniu drogą mailową na adres: oep_chalin@zpkww.pl.

Szkolenie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
 
 
 
 
Imprezy Pszczelarskie w Swarzędzu i Kaliszu
 
 

Miodowe Lato w Skansenie

11.00 -17.00 Pokazy pszczelarskie i kiermasz pszczelarski

 

11.00 Otwarcie festynu, gawęda pszczółek

11.10 Pokaz samoobrony i technik interwencyjnych

- Swarzędzki Klub Karate-de Fighter

11.25 Zespół Regionalny Olszyna

11.45 Pokaz wspinaczki bartnika na drzewo

12.00 Zaczarowany świat operetki i musicali Bartosz Kuczyk

13.00 Finał konkursu na najciekawszy strój pszczółki i trutnia

13.20 Duet Renata i Andrzej Kosowscy

14.00 Finał konkursu plastycznego dla dzieci Pomagamy Pszczołom

14.25 koncert Swarzędzkiej Orkiestry Dętej

15.05 Interaktywne Show Klauna Cyrkowca

15.50 Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy

16.10 Pokaz wspinaczki bartnika na drzewo

16.25 Quiz miodowy z nagrodami

16.40 Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy

 

Wielkopolski Dzień Pszczół w Kaliszu - Zawodziu

Informacja o wydarzeniu w linku poniżej

 
 

 
 
   
 
 
 
 
 
XXXVIII OGÓLNOPOLSKIE DNI PSZCZELARZA W BIAŁYMSTOKU

WZP Poznań będzie organizował wyjazd na Ogólnopolskie Dni Pszczelarza, które w tym roku będą organizowane w miejscowości Białystok w terminie 23 - 25.09.2022
Zainteresowani powinni zgłosić swoje uczestnictwo w terminie do 20 lipca.

Pełen koszt wyjazdu nie jest jeszcze znany (zależy od ilości osób oraz transportu).

Nocleg przewidywany jest w Domu Rekolekcyjnym „Przystań Miłosierdzia” w Białymstoku, w pokojach dwuosobowych z łazienką. Koszt noclegu 60 zł od osoby, na miejscu będzie zapewnione śniadanie za dodatkową opłatą.

 

XXXVIII OGÓLNOPOLSKIE DNI PSZCZELARZA W BIAŁYMSTOKU23 -25 WRZEŚNIA 2022

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Dzień 23.09.2022 piątek

8.00-16.00 Przyjazd wystawców, rozładunek stoisk, kiermasz artykułów pszczelarskich -Kampus Uniwersytetu w Białymstoku.

9.00-18.00 Wizyty plenerowe na pasiekach – woj. Podlaskie.

16.00 Przedstawienie programu XXXVIII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza.

18.00 Spotkanie prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego z przedstawicielami władz lokalnych i członkami zarządu Podlaskiego Związku Pszczelarzy.

Dzień 24.09.2022 sobota

10.00 – 12.00 Uroczyste otwarcie XXXVIII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Białymstoku.· powitanie uczestników· wystąpienie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego· przekazanie insygniów· wystąpienie prezesa Podlaskiego Związku Pszczelarzy w Białymstoku· wystąpienia zaproszonych gości· odznaczenia i wyróżnienia· zaproszenie do konkursó

10.00 – 19.00 Kiermasz produktów pszczelarskich i rzemieślniczych.

12.00 – 17.00 Wioska dziecięca – spotkania z pszczołą dla dzieci i młodzieży.· zajęcia plastyczne MDK Białystok, na terenie kampusu.· warsztaty pszczelarskie dla dzieci, na terenie kampusu.· projekcje filmów o tematyce pszczelarskiej BOK Białystok.· bieg terenowy „O beczkę miodu” dla młodzieży - teren Zwierzyniec białostocki.· pokaz uli edukacyjnych dla dzieci, na terenie kampusu.· pokaz dziania barci, na terenie kampusu.

12.00 – 20.00 Scena główna występy artystyczne i wykłady o pszczołach i gospodarcepszczelarskiej.10.00 – 18.00 Konkurs na najlepszą potrawę z miodem – „Nie ma jak z miodem”.

Dzień 25.09.2022 niedziela

9.30 Zbiórka Pocztów Sztandarowych.10.00 Msza w intencji pszczelarzy.

12.00 – 16.00 Scena główna - występy artystyczne i wykłady.

11.00 - 16.00 Kiermasz produktów pszczelarskich i rzemieślniczych.

16.00 Uroczyste zamknięcie XXXVIII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Białymstoku.

*Organizator zastrzega prawo zmiany programu

 

 

LEKI -ODBIÓR

Dotarły już do nas leki- więc będziemy je wydawać w piątek 17.06.2022 w godzinach 16-18 w Grodzisku Wlkp. na ulicy Staszica.

Dojazd od strony Dino w kierunku cmentarza i po prawej stronie duża brama - wjazd do garaży.
 
 
 

BADANIE COLOSS

 

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do rozpowszechniania kwestionariusza ankiety zimowych strat rodzin pszczelich w sezonie 2021/2022.

Poniżej link do ankiety:

https://bit.ly/3qdROiD  

 Badanie jest prowadzone przez Zespół Pracowni Chorób Owadów Użytkowych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW we współpracy z organizacją COLOSS.

 

Celem ankiety jest zebranie informacji o zimowli pszczół w Polsce i przygotowaniu rodzin do zimy. Zebrane dane pozwalają określić główne przyczyny zimowych strat. Z danych z poprzednich lat wynika, że Pszczelarze nieskutecznie leczą pszczoły w kierunku warrozy, a większość upadków rodzin wynika z chorób, które pszczołom towarzyszą. 

W imieniu zespołu Pracowni serdecznie dziękuję za pomoc i zachęcam do wzięcia udziału w badaniu.

Z wyrazami szacunku,

Koordynator badania monitoringowego COLOSS w Polsce

Ewa Mazur

lek. wet. Ewa Mazur

 

 

 

KONKURS DLA PSZCZELARZY

Poznań, dnia 13.04.2022
Wojewódzki Związek Pszczelarzy
ul. Mickiewicza 3360-837 Poznań

 

Konkurs na wzorową pasiekę WZP Poznań
 
 
Zaprezentuj swoją pasiekę - zrób zdjęcia wzorowej pasieki, prześlij do biura WZP, wygraj nagrodę!
Jak wygląda Twoja idealna pasieka?
Jest przemyślana, stoją w niej jednakowe ule, trawnik został równo przycięty.
A może w pasiece są wielokolorowe ustawione ule, a wokół pełno jest różnych drzew, krzewów i kwiatów - pokaż, pochwal się swoją pasieką. WZP Poznań zaprasza członków kół do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu na wzorową pasiekę WZP Poznań.
Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca 2022
Warunki uczestnictwa:- posiadanie przez pszczelarza numeru weterynaryjnego pasieki- pasieka stacjonarna
Przebieg konkursu:
1. Wysłanie zdjęć pasieki na papierze zdjęciowym do biura WZP
2. Wraz ze zdjęciami wysłanie opisu pasieki - lokalizacja, wielkość pasieki, otoczenie, kto prowadzi pasiekę (np. samodzielnie, z rodziną), główny charakter/przeznaczenie (np.edukacyjna, hobbistyczna, zarobkowa), jak długo jest prowadzona, inne informacje wedługuznania
3. Wszystkie pasieki zgłoszone do konkursu spełniające wymagania formalne zostaną poddane ocenie przez Komisję Konkursową powołaną przez Zarząd WZP w dwóch kategoriach:
pasieki do 40 pni oraz pasieki od 41 pni4.
Komisja Konkursowa wytypuje pasieki, które przejdą do kolejnego etapu konkursu, którym będzie wizyta Komisji w wybranych pasiekach
5. Komisję Konkursowa dokona wyboru zwycięskich pasiek/pasieki

6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi jesienią 2022

 

 

 

 

Firma Łysoń zaprasza na Otwarcie Sezonu Pszczelarskiego w Poznaniu

 

 
 
 
 

Pomoc finansowa dla pszczelarzy

 

Z dniem 1 kwietnia 2022 r. rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie pomocy dla pszczelarzy będących podmiotami prowadzącymi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej do Kierownika BP ARiMR, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pszczelarza, w terminie od dnia 01.04.2022 r. do dnia 31.05.2022 r.

W przypadku złożenia wniosku w terminie innym niż określony powyżej nie wszczyna się postępowania w sprawie przyznania pomocy.

BENEFICJENTEM POMOCY MOŻE BYĆ PSZCZELARZ:

któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP

który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

DO WNIOSKU NALEŻY DOŁĄCZYĆ:

zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o aktualnej liczbie pni pszczelich, wydane w roku, w którym ten pszczelarz ubiega się o pomoc,

zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis  - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis.

w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.

Informację w sprawie zasad uzyskiwania numerów identyfikacyjnych w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow  – dotyczy wnioskodawców, którzy nie posiadają takiego numeru.